Roudybush Daily Maintenance Bird Food, Small, 44-Ounce

Roudybush Daily Maintenance Bird Food, Small, 44-Ounce
Customer Ratings: 4.5 stars
Buy Now
I saw this in my Quick Picks, so decided to try them with my three parrots. They used to eat junk food but got them to start eating Harrison's. The biggest problem with Harrison's is they're quite expensive, costing almost $5 a pound in 25lb quantities (in 1 pound bags, they cn cost $10-12.

So we're giving these a try. So far no complaints.

One thing I must point out to any bird owners. Many people think if their bird eats pellets, that's all they need. Imagine if you had to eat the same thing, day in and day out. So if you get your parrot eating any pellets, augment their diet with other good food like fresh fruits and veggies. I also give my guys junk food, but in limited quantities. A few sips of a milkshake, fruit juice, s bit of cheese or Ginger Snap keeps them happy.

But for the price, Roudybush Bird Food was worth a try. I think they are based on corn, but have added ingredients to make them healthy.

I'm, or rather the birds, are apparently satisfied with this purchase.

Click Here For Most Helpful Customer Reviews >>

0 comments:

Post a Comment